Bildiğimiz üzere, dünyanın varoluşundan sonraki yaşam şekilleri M.Ö ve M.S olarak iki bölüme ayrılır.

Tam bu noktada Emlak Piyasasını da Pandemi’den önce ve Pandemi’den sonra olarak ele almamız  ve  süreci de buna göre değerlendirmemiz gerekir.

İki sene öncesine gidecek olursak henüz hayatımızda pandemi yokken, özellikle Antalya Bölgesindeki arsaların Döşemealtı, Nebiler, Duacı lokasyonunda arsa M²/ TL  birim fiyatları 400/600TL iken,  Pandemi’den sonra  900/1.250 TL ye yükselmiştir.

Arz ve Talebe göre pazarın şekillendiğini düşünecek olursak, Yatırımcıların, bu bölgelerin imar emsalinden dolayı müstakil ev hayatını benmsemesi ve insanlardan izole bir yaşamı tercih etmeleri ; dolayısıyla bu bölgelere talepler artmıştır.Buna bağlı olarak inşaat firmaları da harekete geçerek bu taleplere karşılık vermek adına bölgede çeşitli projeler oluşturmak için arsalar almış veya kat karşılığı anlaşmalar yapmışlardır.

2019 da çok iyi giden ve büyük beklentiler içinde olan Turizm Sektörü Pandemi ile birlikte büyük bir krize girmiş ve tüm Turizm Yatırımcıları yeni otel inşaatlarını durdurarak mevcutlarını koruma çabasına girmişlerdir.

Turizm sektörünün Pandemi’den dolayı girdiği kriz, Akdeniz Bölgesi’nin parlayan sahillerindeki otel arsa değerlerinin düşmesine de sebep olmuştur. Kemer, Tekirova, Kiriş, Çamyuva ve  Antalya’nın doğusunda ise Kısalar, Avsallar, Konaklı, Alanya, Gazipaşa’daki T.T.A arsaları M²/ TL birim fiyatları 800 TL’lere kadar düşmüştür. Tabii ki bu krizi fırsata çeviren yatırımcılarda olmuştur.

Pandemi öncesine göre konut M²/ TL birim fiyatlarının artışı maliyetlerin yükselmesi olarak görülse de Emlak’ın Ham Maddesi olan Arsa fiyatlarının yükselmesine etki etmiştir. Satışta olan 2. El konutların eski maliyetler ile satıldığını unutmayalım.

2021 yılında bitecek olan projelerin M² / TL birim fiyatları lüks daire / standart daire için 6.000 ile 15.000 TL olabileceğini düşünerek hazırlıklı olmalıyız.

 Şu sıralar, Antalya Bölgesi’nde ,orta ve büyük ölçekli inşaat firmalarının odak noktası ve gözdesi Aksu Altıntaş olmuştur. 20-25 sene öncesinde yapılan imar planlarının açılması, verilmeyen inşaat izninin verilmesi, Kırcami bölgesinin imar uygulamasının durdurulması, Yabancıların Antalya’ya olan ilgisi, yerleşik halkın nitelikli konut talepleri bölgeyi parlatan belli başlı nedenlerdendir. Pandemi öncesi ARSA bölgede  M² / TL birim fiyatları 400-1.000 TL iken şu an 1.800-2.500 TL’ye kadar yükselmiştir. İnşaatın ham maddesi ARSA olduğu için daire satış fiyatlarına yansıyacaktır.

Unutmayalım ki; üretilmeyen tek şey topraktır. Bu yüzden şehir planları ve yapılaşma ile güzel kentleşmeler bizlerin elindedir. Çocuklarımıza çeşitli alanlarda ekolojik yerleşimler,şehirleşmiş yapılar bırakmak için ARSA’ları heba etmememiz gerekir.